AFAD’dan yeni uyarı!!! Deprem bölgesinde 5’ten büyük artçı olabilir… Köpek havladı, kedi miyavladı…

AFAD Zelzele ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, “Bu son 2 sarsıntı sonrasında yıkımların olduğu yerlerin çoğunlukla faylar üzerinde olduğunu görüyoruz. Nitekim, baktığımızda, insanların bu sarsıntılarda ne yazık ki fay çizgilerine yakın yerlerde yaşadığını görmek mümkün” dedi.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların sonuçlarının tüm taraflarıyla araştırılması, sarsıntıya dirençli yapı stokunun oluşturulması ve kentsel dönüşüm uygulamalarının aktifliğinin artırılması için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi hedefiyle kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu başkanlığında toplandı. AFAD Zelzele ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, komisyonda bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye’de bulunan canlı fay sınırları hakkında bilgi veren Tatar, “Bugünlerde çok konuşuluyor. MTA’nın canlı fay haritası bizim için değerli bir harita. Bunlara ilişkin birtakım farklı parametreleri daha net olarak anlayabiliyoruz lakin şu anda Türkiye’de 485 tane canlı fay var, bunların toplam uzunluğu 14 bin 500 kilometre civarında ve her biri de en az 5 yahut üzeri büyüklükte bir sarsıntı üretme potansiyeline sahip” diye konuştu.

Tatar, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin kırım uzunluğu bakımından istisnai bir yere sahip olduğuna dikkat çekerek, “Kırılan fay kesiminin uzunluğunu birkaç ülkeyle kıyasladığımızda, işte Tayvan’dan, Güney Kore’den, Portekiz’in kara kesiminin neredeyse uzunluğuna eşit olduğunu söyleyebiliyoruz. Ve bir jeoloji profesörü olarak bunu söylemeye üzülüyorum ancak ne yazık ki ülkemizde, bu son 2 sarsıntı sonrasında yıkımların olduğu yerlerin çoğunlukla faylar üzerinde olduğunu görüyoruz. Nitekim, baktığımızda, insanların bu zelzelelerde ne yazık ki fay çizgilerine yakın yerlerde yaşadığını görmek mümkün” sözleri kulandı.

Depremler sonrasında yer kabuğunda 7,3 metreye varan yer değiştirmeler görüldüğüne dikkat çeken Tatar, “O yüzden daima “Fay Yasası” diyoruz. Bu “Fay Yasası” meslek şovenizminin çok ötesinde bir şey. Bu, nitekim çok önemli biçimde ele alınması gereken bir konu ve en kısa vakitte da bunu inşallah daima birlikte yasalaştırmak durumundayız. Bütün köylere gittim. İşte birkaç hafta evvel yeniden gittim, dün tekrar gittim. Bakıyorsunuz, ben vatandaşa soruyorum; “Köyde buradan fay geçtiğini biliyor musunuz?” “Ya, bir rivayete nazaran işte şu ileriden, 500 metre öteden fay geçiyormuş” diyor lakin kendi köyünün altından geçtiğini bilmiyor. Münasebetiyle buraları bizim önemli biçimde çalışmamız gerekiyor, her bir fayın teker teker parametresinin ortaya konulması gerekiyor, bu son derece değerli bir husus” dedi.

‘BÖLGEDE 5’İN ÜZERİNDE ARTÇI SARSINTILAR MEYDANA GELEBİLİR’

Depremden etkilenen vilayetlerde artçı sarsıntıların devam edebileceği ihtarında bulunan Tatar, “Ben dün de bölgedeydim, herkesin temel korkusu şu; “Yeni bir sarsıntı olacak mı? Artçı olacak mı?” Köpek havladığında, kedi miyavladığında beşerler kaçışıyor, bu noktaya gelmişler; tabi, onların sarsıntısı biraz daha erken hissettiğini varsayarak. Fakat baktığınızda, hakikaten hala şunu söyleyebiliriz, önümüzdeki periyotlarda bölgede 5’in üzerinde oluşabilecek artçı sarsıntılar meydana gelebilir, bunu her vakit söylüyoruz. Zira 7,7- 7,6 büyüklüğündeki bir zelzele, bu zelzelenin oluşturduğu tesir alanı, ortaya çıkan güç, kırdığı fay kesiminin büyüklüğü ve öteki bütün parametreleri dikkate aldığınızda bu tahminen de 6’nın üzerine kadar çıkabilecek büyüklükte artçı sarsıntılar yaratabilir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir