‘Türkiye’ye 7.1 milyar dolarlık doğrudan yatırım planı var’

ULUSLARARASI Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Engin Aksoy, derneğin basın toplantısında son devirde Türkiye’nin yatırımcılar nezdinde nasıl değerlendirildiğine ait bilgiler verdi. Türkiye’deki yatırım ortamını pahalandıran Aksoy, bilhassa YASED üyelerinin kısa vadede harekete geçmek üzere planları olduğuna dikkat çekti. Aksoy, “Üyelerimiz önümüzdeki altı ayda Türkiye’ye 7.1 milyar dolarlık direkt memleketler arası yatırım planlıyor” dedi.

‘SEÇİM YATIRIMLARI DURDURMADI’

Türkiye’nin kıymetli bir seçim süreci atlattığını hatırlatan YASED Başkanı, bunun yatırım ortamına tesirleri hakkında şunları söyledi: “Seçim süreci nedeniyle milletlerarası direkt yatırımların durmadı. Lakin potansiyel dikkate alındığında çok daha düzgün olabilirdi. Bunun önündeki en büyük mahzurun ise öngörülebilirlik eksikliği olduğunu düşünüyoruz. Şayet öngörülebilirlik olsaydı çok daha fazla yatırım olabilirdi. Türkiye’ye yatırım iştahı olan, yeni giriş yapmak isteyenler de var ancak onlar beklemede.”

‘İSTİKRAR İŞTAHI AÇACAKTIR’

YASED Başkanı Aksoy, Türkiye’nin doğrudan yatırım açısından risklerini de kıymetlendirdi. Aksoy, bu soruyu da “öngörülemezlik” formunda yanıtlarken, şunları ekledi: “Bizim isteğimiz öngörülebilir ve istikrarlı ortamın sağlanması, yatırımların tüzel açıdan inançta olması. Makro ekonomik istikrar ve düzenleyici çerçevedeki öngörülebilirlik Türkiye’ye yönelik iştahı artıracaktır. Ayrıyeten, Türkiye’ye yönelik en olumsuz ögeler ortasında kurundaki oynaklık ve enflasyon da var.”

VERGİ ARTIŞINA DA DİKKAT ÇEKTİ

Engin Aksoy, son vergi düzenlemesine de konuşmasında vurgu yaptı. Aksoy, “Son vergi artışları biçimi düzenlemelerin sivil toplum örgütü ve özel kesimle istişare edilerek ve gerekli adaptasyon süreci sağlanarak yapılmasının kritik olduğunu düşünüyoruz. Dünyadaki trend kurumlar vergisinin düşürülmesi istikametinde. Elbette Türkiye’de bir zelzele faciası gerçeği var. Bunun da tesiriyle bilakis bir durum oldu. Artışın süreksiz olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir