SON DAKİKA! EYT’de prime takılanlar borç yapılandırmadan yararlanacak mı? Borç yapılandırma, EYT prim borçlarını kapsıyor mu?

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, EYT’de prim günü borcuna takılanların maddeden yararlanıp yararlanamayacağını yazdı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na isteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi borcu bulunanlar yapılandırma kanunu kapsamında ödeme kolaylığından yararlanacak. Yapılandırılan borçlarını peşin ödeyenlerin enflasyon farkının yüzde 90’ı silinecek.

EYT’li olduğu halde prim borcu yahut eksik prim günü nedeniyle emeklilikte yaşa takılanlar kanunundan yararlanamayan birçok kişi yapılandırma kolaylığından istifade ederek emekli olabilecek.
31 Aralık 2022 tarihi prestijiyle ödenmemiş vergi ve prim borçları ile cezalar ve kamuya olan öteki borçlar için 31 Mayıs 2023 tarihine kadar yapılandırma başvurusu yapılabilecek. Birinci taksit ve peşin ödemeler haziran ayında.

Yapılandırma müracaatında bulunanların gecikme faiz ve cezaları silinerek bunun yerine hesaplanan enflasyon farkı dikkate alınacak. Peşin ödeme yapanlar için hesaplanan enflasyon farkının yüzde 90’ı silinecek ve yalnızca yüzde 10 enflasyon farkı ile borcun anapara fiyatı alınacak. İsteyenler 48 aya kadar taksitle ödeme yapabilecekler. Taksitle ödemede ise borç anapara + enflasyon farkına yıllık yüzde 9 oranında vade farkı uygulanacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcu olan patron ve BAĞ-KUR’luların yanı sıra primini kendisi ödeyenler de yapılandırma hakkından yararlanacak. Böylelikle, EYT’li olduğu halde prim borcu yahut eksik prim günü nedeniyle emeklilikte yaşa takılanlar kanunundan yararlanamayan birçok kişi yapılandırma kolaylığından istifade ederek emekli olabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir