Misket bombası kararına tepki yağıyor

ABD Başkanı Joe Biden’ın onayıyla Ukrayna’ya gönderilecek 800 milyon dolarlık son savunma yardımı paketinde ‘misket bombalarının’ bulunduğu açıklanmış ve Biden, Ukrayna’nın cephanesinin bitmekte olduğunu vurgulayıp ‘zor bir karar’ verdiğini belirtmişti.

Misket bombası ve mayınların yol açtığı can kaybını ve yaralanmaları önlemek için çalışan sivil toplum kuruluşlarından oluşan Misket Bombası Koalisyonu (CMC), ABD’nin kararıyla ilgili dün açıklama yapıp “CMC, ABD’nin yasaklı misket bombalarını Ukrayna’ya nakletme planları karşısında dehşete düştü” sözlerini kullandı. CMC, misket bombalarının naklinin 2008 Misket Bombalarına Ait Mukavele kapsamında yasaklandığını belirtti.

CMC, Misket Bombalarına Ait Kontrata taraf devletlere davet yaparak “Taraf Devletler, silahın her türlü transferine ve kullanımına karşı çıkmalı ve Rusya ile Ukrayna’yı, sivillere öngörülebilir ziyanları nedeniyle misket bombası kullanmamaya teşvik etmelidir” dedi.

PATLAMAYAN MİSKET BOMBA

Bomba içinde bomba olarak bilinen misket bombaları, kullanılan silahlarla ateş edildiğinde hedeflenen alandan daha geniş bir alana çok fazla küçük bomba bırakır ve bu küçük bombaların kimileri patlamaz, patlamayan bu küçük bombalar, çatışma sonrasında yahut rastgele bir vakitte patlayarak sivillere büyük ziyan vermektedir. Yerinin tespit edilmesinin epey güç ve maliyetli olduğu belirtilen misket bombalarının, ‘dud’ denilen patlamama oranı yüzde 2 ila 40 ortasında değişmektedir.

BOMBANIN ‘BOŞ’ ORANI DÜŞÜK

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, misket bombası kararıyla gelen tenkitler üzerine dünkü basın açıklamasında Rusya’nın misket bombası kullandığını belirterek “Rusya, yüzde 30 ila 40 ortasında yüksek boş (dud) yahut arıza oranlarına sahip modül etkili mühimmat kullanıyor. Bu ortamda Ukrayna kendi hükümran bölgesini savunmak için misket bombası talep etmektedir. Sağlayacağımız misket bombaları, Rusya’nın yaptığının – sağladığının çok altında, yüzde 2,5’ten yüksek olmayan boş (dud) oranlara sahip” açıklamasını yaptı. Sullivan “Sonuç olarak: Misket bombalarının patlamamış mühimmat nedeniyle sivillere ziyan verme riski oluşturduğunun farkındayız” dedi.

SÖZLEŞMEYİ 108 ÜLKE İMZALADI

Birleşmiş Milletler tertibinde Misket Bombalarına Ait Kontrat, 30 Mayıs 2008 tarihinde İrlanda’nın başşehri Dublin’de 108 ülke tarafından imzalandı ve mukaveleye nazaran misket bombalarının taşınması, üretilmesi ve stoklanması yasaklandı. İmzacı ülkeler ortasında Kanada, Avustralya, Danimarka, Almanya, Fransa ve İngiltere bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir