Kılıçdaroğlu, grup toplantısında ‘Gezicileri’ ağırladı

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:

“Gezi aileleri burada. Onlara da beğenilen geldiniz diyorum. Seyahat olayları Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, vatandaşlarının haksızlık karşısında yükselttikleri sestir. Bu ses bir bayraktır. Bu bayrak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bayrağıdır. Demokrasi, adalet bayrağıdır o bayrak. Milyonlarca gencimizin haykırdığı, adalet istediği bir bayraktır.

Yargılanıyorlar. 13. Ağır Ceza Mahkemesi bir soru bile sormadan, bir tek şahit bile dinlemiyor, kanıt var mı yok mu onu bile araştırmıyor ‘Sizi mahpusa atacağım’ diyor. Vicdan sahibi olanların vicdanına havale ediyorum bu duruşmayı. Ne olursa olsun, bedeli ne kadar ağır olursa olsun bu ülkeye adaleti ya getireceğim ya getireceğim. Adalet kutsal bir kavramdır. Bu kadar tahrip edemezsiniz adaleti. 6 aydır içerideler. Tek soru sorulmadan. Vera’yı babasıyla buluşturacağım ahtım var. Seyahat’e buradan selam göndermek benim boynumun borcudur.

AMASRA’DA MADEN FACİASI

Amasra’da faciada 41 kişi hayatını kaybetti. Kim bu işin sorumlusu hala muhakkak değil. Bu işten nasıl sıyırırız hesabı yapıyorlar. 41 kişinin hesabını kim verecek? Yetimlere hesabı kim verecek? Kimin ne yaptığı, asıl fail muhakkak değil.

Faciada vefatları artıran etkenlerin başında madendeki havalandırma sisteminin yanlış planlanması geliyor diye rapor yazılmış. Havalandırma sistemini yanlış yapıyorsunuz ve 41 insanın hayatına mal oluyor. İktidar makamları da gittiler, gezdiler. Orası ağlama duvarı değil, siz vazifenizi yapacaksınız. Bu işin sorumluları kim onu bulacaksınız. Soma üzere olayı kapatmak istiyorlar

TOKAT VE SİVAS TEMASLARI

Tokat’a gittik. Orada hepsine tek tek kelam verdim. Şunu söyledim. 20 yıldır AK Parti hükümetlerinin yaptığı bir tek fabrika var mı. Mesela gübre fabrikası var mı yahut yem fabrikası var mı. Neden yapmıyorsunuz. Yem kıymetli ateş kıymeti neden yem fabrikası yapmıyorsunuz. Yapılanların tamamını yaptılar ve yediler. Birisi de Tokat’taki fabrikaydı.

Ulusal Süt Kurulu’nun başındaki kişinin fabrikası var. Fiyatı artırmıyor bir türlü. Neden Ulusal Süt Kurulunun başında süt üreticilerin biri değil de bir fabrika sahibi var.

Sivas’ın 1233 köyü var. Sivas, Tokat üzere göç veren bir kent, beşerler iş arıyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı’na davet yapıyorum; 22 okulun yerini bize teslim edin, bir sene içinde okulları tamamlanmış bir şekilde teslim edeceğiz. 20 okulu yapmayı beceremeyen bir iktidar Türkiye’yi sağlıklı yönetebilir mi?

Koyunhisar Belediyesi’nde itfaiye aracı olmadığını öğrendim. Belediye lideri kabul ederse biz bir parti olarak yeni, kullanılmamış itfaiye aracı teslim edeceğiz.

Okul, fabrika yapmaktan aciz olan bir iktidar olur mu? Millet bilgisiz kalsın, oy toplayalım diye bunun hesabını yapıyorlar. Sivas’ta demir-çelik fabrikası 1987 yılında kurulmuş. Artık bu fabrikayı bir mafyaya teslim ettiler. İktidar olursak bu fabrikaya el koyacağız. Bu fabrika geçmişte olduğu üzere tekrar çalışacak.

En çok Sivaslı, Sivas dışında yaşıyor. Zira ekmek yok. Her sorunu çözmeye kararlıyız. Bir ümitsizlik dalgası var, bu dalgayı yok edeceğiz. Bütün taşeron personellerini takıma geçireceğiz.

Tarih bilmiyorlar hurafelerle tarih öğrenilmez. Halkın ne konuştuğunu dahi bilmiyorlar. Ya sen hiç Karacaoğlan’ı dinlemedin mi kardeşim. Bu beşerler tertemiz Türkçeyle ne yazdılarsa bugün biliyoruz ya. Sen Yunus’u bile bilmiyorsun. Bugün Bahçeli kelamda buna çok kızmış, koşa koşa gidip kucaklayacak. Bu anlayış SADAT başı anlayışıdır. Benim tabanım kaymasın diye işaret fişeği atayım, artta kucaklaşayım. Senin lisanına hakaret eden bir adamla ne işin var?

Ben söyledim, yeniden söylüyorum. Sizin önderiniz, Cumhurbaşkanı yaptığınız kişi Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkmaya niçin cüret edemiyor? Kul hakkı yiyen birisi, kul hakkı yemeyen bir kişinin karşısına çıkamaz. Bakanlarını al, danışmanlarını al, propmterını da al çık karşıma, hodri meydan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir