İsrail’de seçimi Netanyahu liderliğindeki koalisyon kazandı: Erdoğan’dan Netanyahu çıkışı

İsrail’de meclisin feshedilmesinin akabinde 1 Kasım’da yapılan genel seçimlerde oy sayma süreci sona erdi.

Merkez Seçim Kurulu tarafından açıklanan resmi sonuçlara nazaran, eski Başbakan ve muhalefet lideri Binyamin Netanyahu liderliğindeki sağ blok, 120 sandalyeli mecliste 64 sandalye, Başbakan Yair Lapid liderliğindeki “Değişim Koalisyonu” ise 51 sandalye kazandı. Netanyahu, böylece hükümeti kurmak için kâfi olan çoğunluğu sağlamış oldu.

Netanyahu’nun lideri olduğu Likud Partisi 32 sandalye ile birinci, Başbakan Yair Lapid’in lideri olduğu Yesh Atid 24 sandalye ile ikinci, Benny Gantz liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi ise 12 sandalye ile mecliste üçüncü parti oldu.

İsrail vatandaşı Filistinlilerin Birleşik Arap Listesi ise, mecliste 5 sandalye kazandı.

NETANYAHU’DAN AÇIKLAMA

İsrail’in yeni başbakanı olması beklenen Netanyahu, seçim zaferi sonrası Twitter’dan teşekkür iletisi yayımlandı. Netanyahu ayrıyeten, sandık galibiyetinden ötürü kendisini tebrik eden; Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Hindistan Başbakanı Narenda Modi, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’yle birlikte, kimi ABD’li senatör ve yetkililere teşekkür etti.

TÜRKİYE’YLE OLAĞANLAŞAN BAĞLANTILAR TEKRAR Mİ BOZULACAK?

Geçen akşam ATV/AHaber ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimi Netanyahu’nun kazanacağının anlaşılması üzerine gelen bir soruya; “Şu an prestijiyle olağan Herzog sabırlı yaklaşım içerisinde. Seçim sonuçları ne olursa olsun İsrail’le münasebetlerimizi karşılıklı hassasiyetlerimize hürmet ve ortak çıkarlarımız temelinde sürdürülebilir bir yerde yürütmeyi dilek ediyoruz.İsrail Cumhurbaşkanı Sayın Herzog’u mart ayında biliyorsunuz Külliye’de ağırladık. Sonrasında telefonla sık sık görüşmelerimiz oldu. 17 Ağustos’ta diplomatik bağlantıların en üst düzeye çıkarılmasını kararlaştırarak büyükelçi atama kararını karşılıklı olarak açıkladık. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için gittiğim New York’ta İsrail Başbakanı Lapid’i kabul ettim, bizim Türkevi’nde. Son olarak da geçen hafta İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ülkemizi ziyaret etti ve kendisini kabul ettim. Karşılıklı temaslarla süreci devam ettirerek bağları tüm alanlarda ilerletme ümidimizi koruyoruz. Kıymetlere hürmet gösterildiği sürece kazan kazan diplomasisiyle inanıyorum ki yalnızca Türkiye ve İsrail değil, tüm bölge yararlı çıkacaktır şeklinde yanıt vermişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir