Her yönüyle güneş enerjisi Bursa’da konuşuldu

BURSA (İGFA) – Güneş Gücü Sanayicileri ve Sanayisi Derneği, Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi İşinsanları Derneği paydaşlığında düzenlenen Güneş Gücü ve Güç Depolama Seminerleri dizisi dün DOSAB’da BUTEKOM Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Seminerin açılışında konuşan GENSED Yönetim Kurulu Lideri Tolga Murat Özdemir, fosil yakıtlardan yenilenebilir güce dönüşümün konuşulduğu bir devrin yaşandığını kaydetti.

Özdemir, ülkelerin artık geleceklerini, ekonomilerini dönüşüme nazaran şekillendirdiklerini söz ederken, “Buna yeşil güç dönüşümü demek doğru” dedi. Özdemir, Dünyada geçen yıl 400 bin megawatt güneş güç sisteminin kurulduğunu, Türkiye’de ise bu sayının 2 bin megawatta kaldığını söyledi. Özdemir, “İrade var, mutabakat var. Mevzuatla bunu desteklemek gerekir. En büyük sıkıntımız finansa erişim ve kapasite. Yenilenebilir güç ekonomik gelişmeyle hakikat orantılı. Bir de paranız varsa süratli yapabilirsiniz” dedi.

Özdemir’in akabinde kelam alan BUSİAD Enerji Uzmanlık Grubu Başkanı İsmail Önol ise, kaybedecek vakit olmadığını, global ısınmaya dur demek için çabucak yenilenebilir güce geçilmesi gerektiğini söyledi. Önol, “Bu bir öğrenme süreci. Bir tesisin tamamını yenilenebilir güce geçirmek üzere bir tezin ötesinde lokal çalışmalarla da başlanabilir” dedi.

Açılış konuşmalarının akabinde güneş gücü ve depolamaları konusunda gelişmelerin aktarıldığı seminer gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir