Emanuela Orlandi: ‘Vatikanlı kayıp kızın’ akıbetini öğrenmek için parlamento komisyonu talebi

Övgü Pınar | Roma

İtalya’da, yakın tarihin en gizemli hadiselerinden biri olan Emanuela Orlandi’nin yaklaşık 40 yıl evvel ortadan kaybolmasıyla ilgili parlamento kurulu kurulması talebi geldi.

İtalya topraklarında kaçırıldığından şüphelenilen Vatikan vatandaşı Orlandi’nin akıbetiyle ilgili Vatikan’dan açıklama isteniyor

Netflix’in Orlandi hakkında Ekim ayında bir belgesel yayınlaması, bu hadiseyi tekrar gündeme getirmişti.

Muhalefet partilerinden parlamenterler dün bir basın toplantısı düzenleyerek, Emanuela Orlandi’nin yanı sıra tıpkı devirde kaybolan Mirella Gregori ve faili meçhul cinayet kurbanı Simonetta Cesaroni olaylarını soruşturmak için bir parlamento komitesi kurulmasını istedi.

22 Haziran 1983’te 15 yaşındayken Vatikan’daki konutundan çıkarak Roma’daki müzik okuluna giden Emanuela Orlandi’nin izi o tarihten bu yana bulunamadı.

Orlandi ailesi yaklaşık 40 yıldır kızlarının akıbetini öğrenmek için gayret ediyor.

Orlandi hadisesi, yıllar boyunca ortaya atılan savlar nedeniyle dünya çapında tanınır hale gelmişti.

Vatikan vatandaşı genç kızın ortadan kaybolmasının, Soğuk Savaş devrinin siyasi çekişmeleriyle, Vatikan bankasının kara para aklama operasyonlarıyla, mafya hesaplaşmasıyla ve pedofili skandalıyla bağlantılı olduğu üzere bir dizi tez gündeme gelmişti.

Bu argümanlar ortasında Orlandi’nin, periyodun papası Polonyalı Karol Józef Wojtyła’ya (2. Giovanni Paolo) 1981’de suikast teşebbüsünde bulunan Mehmet Ali Ağca’nın özgür bırakılmasını sağlamak için kaçırıldığı halinde bir senaryo da yer alıyordu.

İnandırıcılığı sorgulanan bu argümana nazaran mahpusta İtalyan yetkililere tabir vererek suikast teşebbüsten KGB ve Bulgar zımnî servislerinin sorumlu olduğunu söyleyen Ağca’yı susturmak için bir Vatikan vatandaşıyla takas edilmesi planlanıyordu.

Bir diğer sav ise Roma mafyası Magliana Çetesi’nin Vatikan bankası aracılığıyla kara para akladığı, fakat bankaya para kaptıran mafyanın Vatikan’a baskı yapmak için Orlandi’yi kaçırdığı biçimindeydi.

Netflix belgeselinde lisana getirilen ve Orlandi ailesinin avukatı Laura Sgro’nun da takviye verdiği bir başka tez ise genç kızın bir Vatikan yetkilisinin tacizine uğradığı ve bir pedofili skandalının kurbanı olduğu üzerinde duruyordu.

‘Vatikan söylediğinden fazlasını biliyor’

Yıllardır kardeşinin akıbetini öğrenmek için gayret eden ağabey Pietro Orlandi de, şu anki Papa Francesco’nun aileye ‘’Emanuela gökte’’ dediğini, yani kardeşinin öldüğünden haberdar olduğunu lakin Vatikan’ın bilgi paylaşmaya yanaşmadığını söylüyor.

Dün parlamentoda düzenlenen basın toplantısında da muhalif partilerinden siyasetçiler Vatikan’a bildiklerini açıklaması için baskı yapılmasını istedi.

Eylem Partisi önderi ve Senatör Carlo Calenda, ‘’Ortaya çıkanlar gösteriyor ki Vatikan söylediğinden çok daha fazlasını biliyor’’ dedi.

Calenda ile birlikte Demokratik Parti milletvekili Roberto Morassut ve 5 Yıldız Hareketi’nden Stefania Ascari, Orlandi, Gregori ve Cesaroni hadiselerinin aydınlatılması için bir parlamento soruşturma kurulu kurulmasını istedi.

Emanuela Orlandi’nin ağabeyi Pietro Orlandi de basın toplantısında yaptığı açıklamada ‘’Bu teşebbüsten çok mutluyum, kız kardeşimin kaybolmasına ışık tutacak bir soruşturma açılması için yıllardır uğraşıyoruz’’ dedi.

Orlandi, ailenin görüşme taleplerinin Vatikan’dan olumlu karşılık alamadığını belirtti ve ‘’Vatikan’da gerçekleri pek güzel biliyorlar (Papa) Francesco da, (emekli Papa) Ratzinger de biliyor’’ diye konuştu.

Ailenin avukatı Laura Sgro ise daha evvel de benzeri teşebbüslerde bulunulmasına karşın sonuç alınamadığından şikayet etti ve ‘’Orlandi hadisesi bu ülkenin tarihinde bir kara delik’’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir