Bir binaya daha ‘yarısı az, diğer yarısı ağır hasarlı’ raporu

Merkez üssü Kahramanmaraş olan sarsıntılardan etkilenen Hatay’ın Defne ilçesindeki yapılara yönelik hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Gülay Mübarek isimli yurttaşın yaşadığı 5 katlı apartmanda da hasar tespit çalışması yapıldı.

Milliyet’in haberine nazaran; hasar tespit çalışması kapsamında Mübarek’in oturduğu 1’inci kat ile 5’inci katta oturan komşusunun meskeni için “az hasarlı” raporu verildi. Lakin birebir binanın 3’üncü katında oturan öbür bir komşunun oturduğu daire için ise “ağır hasarlı” tespiti yapıldı.

Aynı apartman için hem ‘güçlendirme yapılarak oturulabilir’ denildiğini hem de ‘yıkılması gerekiyor’ denildiğini aktaran Mübarek, hususa ait şöyle konuştu:

“Oturduğum 5 katlı bina hasar almıştı. Bu hasar meydana gelen ikinci zelzelede daha da arttı. Zelzeleden sonra hasar tespit çalışması için gelen gruplar tespit sonuçlarını e-Devlet’ten görebileceğimizi söyledi. Tespit çalışmalarından günler sonra e-Devletimizde gördüğümüz şeye şaşırdık. Birebir apartman için, benim tespit raporumda ‘az hasarlı’ denilirken, öbür bir komşumum e-Devlet’inde ise ‘ağır hasarlı’ olduğu görülüyor.

Bende yer alan bilgiye nazaran, güçlendirme yapılıp binada oturulabilir, öteki komşudaki bilgiye nazaran ise binanın yıkılması gerekiyor. Benim dışımdaki öteki bir komşuma da ‘az hasarlı’ denilmiş. Halbuki, oturduğumuz binanın çatısı, balkonları ve art cephesi yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir