Bakan Kurum’dan yanıt bekleniyor: 2019’da yapılacağı söylenen 100 bin konuttan ne kadar yapıldı?

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, 2019 yılında 100 bin toplu konut projesi dahilinde 240 aya varan vade ve 0,49 faiz oranıyla Kahramanmaraşlılara sunulacağı vadedilen Dulkadiroğlu ilçesi 350 konut imali projesi başta olmak üzere, temeli atılmamış konutları TBMM gündemine taşıdı.

Öztunç; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, şu değerlendirmeleri yaptı:

Öztunç, Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

“2019 yılında Türkiye genelinde yapılacağı söylenen 100 bin konuttan ne kadarı yapılmış ve hak sahiplerine teslim edilmiştir? 100 bin konut projesinden iptal edilen konut sayısı kaçtır? İptal edilen konut projelerinin iptal edilme münasebetleri nedir? Birçok vilayette 2019 yılında TOKİ tarafından yapılacağı söylenen ve talep toplanan, kura çekimleri tamamlanarak hak sahipleri belirli olan fakat hala temeli bile atılmamış konutların durumu ne olacaktır? Hak sahiplerine kelam verilen ödeme şartları geçerli olacak mıdır? Dulkadiroğlu ilçesinde de 2019 yılında kura çekimi tamamlanan fakat yapılacağı yer bile muhakkak olmayan 350 konutluk TOKİ projesi üç yıldan beri neden yapılmamıştır? Hak sahiplerine bu mevzuda neden tatminkâr bir bilgi verilmemektedir? Bu konutları ne vakit yapmayı düşünüyorsunuz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir