Altında sıkılaşma endişesi: Gram altın, Cumhuriyet altın ve çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu? (19 Eylül 2022)

Geçen haftanın son süreç gününde, altının ons fiyatındaki yükselişe paralel paha kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,6 artışla 983 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni haftaya ise düşüşle başlamasının akabinde saat 10.30 prestijiyle evvelki kapanışının yüzde 0,7 altında 976 liradan süreç görüyor. Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 1.600 lira, Cumhuriyet altını da 6.540 liradan satılıyor.

Cuma günü yüzde 0,7 artışla günü 1.676 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, şu dakikalarda evvelki kapanışının yüzde 1 altında 1.660 dolardan süreç görüyor.

“DOLAR ÖBÜR PARA ÜNİTELERİ VE EMTİALAR KARŞISINDA KIYMET KAZANIYOR”

Analistler, global çapta enflasyon ve resesyon tasalarının artması ve bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarına devam edeceği beklentisi ile doların öteki para üniteleri ve emtialar karşısında bedel kazanmayı sürdürdüğünü söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in bu hafta yüzde 80 ihtimalle 75 baz puan faiz artırmasının beklendiğini aktaran analistler, kasım toplantısı için ise varsayımların 50 baz puanda ağırlaştığını lisana getirdi.

Analistler, bugün data gündeminin zayıf, Japonya ve İngiltere’de de piyasaların kapalı olduğunu anımsatarak, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.640 ve 1.600 doların dayanak olduğunu, 1.680 ve 1700 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir