100 bin kişilik istihdam, 10 bin konut

BALIKESİR (İGFA) – Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Yücel Yılmaz, 2024-2029 Kent İdare Manifestosunu açıkladı. İlmek ilmek işlenen, emek harcanan, akıl teri dökülen ve Balıkesir’i artık tam manasıyla dirençli ve güçlü bir kent haline getirecek projeleri 7 başlık altında toplayarak Balıkesirlilere anlatan Lider Yücel Yılmaz; heyecanlı ve coşkulu kalabalık tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

“BİZ, BİRLİKTE BAŞARDIK KELAMININ ALTINDA 7 BİN 690 İŞÇİ VAR”

100. Yılda 100 Proje ile Balıkesir’i, Balıkesirlilerle birlikte yönetmeye devam edeceklerini söyleyen Lider Yücel Yılmaz “2014’te bir kıssa başladı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere teşkilatlarımıza ve gönülden bizi destekleyenlere teşekkür ediyorum. Bir taşla duvar olmaz. Hangi makamda olursanız olun ben lafıyla bir şey yapamazsınız. Biz birlikte başardık kelamı buradan geliyor. Biz birlikte başardık kelamının altında 7 bin 690 işçi var. Hepsini alkışlıyorum. Bu çalışanın hepsi organik ve Balıkesir’in çocuğu; dışarıdan transfer değil, burada yaşıyor. Biz onlarla birlikte başardık. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Ben Balıkesir’de yaşıyorum, çocuklarım, ailem Balıkesir’de, Balıkesir’de iş yapıyorum. Biz, herkesi dinleyen yapılar kurduk. Kent Kurulu ve Stratejik Plan Ofisleri kurduk, kentin nabzını tutuyoruz. Aldığımız enerjiyi akıl teriyle yoğuruyoruz. Sonra bu projeler oluşuyor. Hem günü yakalama hem kenti geleceğe hazırlama, gençler için kenti en düzgün formda hazırlamak üzere kederlerimiz var. Sakin havada gemiyi limana yanaştırmak her kaptanın harcıdır. Lakin öbür türlüsü cüret, özgüven ve çok çalışmak ister. Ben tek başıma hiçbir şey yapmadım. Ayrım yapmadan 20 ilçemizle birlikte çalışıyoruz. Bu işler tesadüfen olmaz. Yapacağız demek kolay. İnsan kaynağı, idare kaynağı olmadan bu işler olmaz.” dedi.

20’DE 20 BALIKESİR HAMLESİ

Konuşmasının akabinde projelerini sıralayan Lider Yücel Yılmaz, birinci olarak Varan 1 başlığı altında “20’de 20 Balıkesir Hamlesi”ni anlattı. 20 ilçenin tamamına; BALBUCKS, Dijital Gençlik Merkezi, gençlik merkezi, NE10, spor kompleksi, Uydu Kuluçka Merkezi ve Sokak Hayvanları Tedavi Merkezi kuracaklarını söz eden Lider Yılmaz ayrıyeten hobilerin ticarete dönüşmesine imkan sağlayacak 100 yeni BALMEK açacaklarını söyledi. Körfez ve Güney Marmara bölgelerinde de birer Çocuk Köyü oluşturacaklarını belirten Lider Yılmaz; Ayşebacı Mahallesi yakınında bir Fuar ve Kongre Merkezi ve kentin farklı bir noktasında da Kültür ve Sanat Merkezleri oluşturacaklarını söz etti.

ŞEHİR İKTİSADI VE İSTİHDAM

“Şehir İktisadı ve İstihdam” projelerini sıraladığı Varan 2 başlığında da Balıkesir’in çocuklarının, Balıkesir’de doyacakları birçok Organize Sanayi Bölgesi ve sanayi siteleri kurulacağını müjdeledi. Bigadiç ve Edremit’te Tarıma Dayalı İhtisas OSB, Gönen Sera İhtisas OSB, Balıkesir OSB Genişleme Etabı, Marmara OSB Genişleme Etabı, Dursunbey OSB, Susurluk Besi İhtisas OSB’leri, Bakanlıkla birlikte yapacaklarını söyleyen Yücel Yılmaz, arsa tahsis mukavelelerini teslim edeceklerini söyledi. Galericiler Sitesi, Gökköy Sanayi Sitesi ve Marmara Sanayi Sitesi ile birlikte toplamda 25 bin şahsa istihdam sağlanacak.

BÜYÜK HİZMET HAMLESİ

Bu güne kadar; Bandırma, Havran ve merkeze asfalt plent tesisi açtıklarını lisana getiren Lider Yücel Yılmaz, BALTOK Parke Taşı Üretim Tesisi açacaklarını belirterek “Kırsalda asfaltsız ve parke taşsız yol kalmayacak. Kırsalda birinci 1500 gün içerisinde parke sorunu kalmayacak. Ayrıyeten tüm kırsal mahallelerimizi çok gayeli salonlarla donatacağız.” dedi.

Balıkesir’in 50 yılık beklentisi olan Cumhuriyet Meydanı’na kavuşturacaklarını söyleyen Lider Yılmaz “Bu inanılmaz bir proje. Karesi-Altıeylül belediyelerinin binasının yıkımına başlandı. Altını otopark yapıp üstüne ‘Sofra Balıkesir’ yapıyoruz. Askeriyenin tescilsiz olan Gazinosu yıkıyoruz. Astsubay Orduevi Balıkesir Sanat Merkezi, Subay Orduevi Atatürk ve Ulusal Çaba Müzesi oluyor. Tren Yolu’nu yer altına alıyoruz. Ayrıyeten yeni otoparklar yapacağız. Bu, ilçe belediye lider adayımızla istişare ederek yapacağımız bir bahis. Yerlerimiz birden fazla her yerde hazır. Projeleri hazır, bütçeleri hazır. Yeni etraf yolları ve yeni kavşaklar yapacağız.” dedi.

SU-ARITMA ALTYAPI HAMLESİ

Zeytinli, Merkez, Güre, Ayvalık ve Avşa’ya İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapacaklarını müjdeleyen Lider yücel Yılmaz “Zeytinli Arıtması ile Edremit’i Edremitli siyasilere karşın koruyup, denizimizi pak tutacağız. Merkezin kapasitesi yeterli lakin artıracağız, müsait alanımız var, ileri biyolojik arıtma yapıyoruz. Çıkan suyu ziraî sulama standartlarında arıtarak Halaca ve Ovaköy Ovalarını sulayacağız. Temelini 6 ay içerisinde atarız. Simav Çayı için de seferberlik başlatıyoruz. Etraf Bakanımızla konuştuk. Kirliliğe neden olan ne kadar öge varsa incelenecek. DSİ tarafından rehabilitasyonu yapılacak. Bir sene içerisinde çözeceğiz.” dedi.

AFETLERE DİRENÇLİ VE İNANÇLI ŞEHİR

Kentsel yenilenmeyi başlatacaklarını söyleyen Lider Yücel Yılmaz “Vatandaşlarımıza sağlam ve ucuz konutlar sunacağız. Her yıl 10 bin konutu kentimize kazandırıyoruz. 1 milyon metrekare yer verdi, Bakanlık bize. 20 ilçemizde 1 Nisan’da üretime başlıyoruz. Bu binaları çelikten yapacak ve kısa müddette tamamlayacağız. Balıkesir geniş bir coğrafya; neden üst üste binalarda oturuyoruz. Toprakla bir arada, iç içe yaşayalım. Ayrıyeten dayanıksız binasını ‘yıkıyorum’ diyenlere avantaj sağlayacağız. Güney Marmara ve Körfez Bölgesi’ne Afet Uyum ve Lojistik Takviye Merkezleri kuracağız. Merkezdeki Afet Uyum Merkezini geliştiriyoruz.” dedi.

KIRSAL KALKINMA VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Kırsal kalkınma ve sürdürülebilirliğin en çok önemsediği mevzulardan biri olduğunu vurgulayan Lider Yücel Yılmaz “Çiftçinin yüzü gülmesi, kentin yüzünün gülmesi demek. Tarımla gelişmek istiyoruz. Sulama Birlikleri’nin tamamını bünyemize aldık. 2024 yılında ziraî sulama fiyatsız. Allah rahmet versin. Bayan ve girişimcilerimize, yeni iş kuracaklara ve kooperatiflere 100 bin TL teşvik dayanağı vereceğiz. Helali, güzel olsun. 1000 yetiştiricimize 11 bin damızlık kuzu Büyükşehir olarak biz veriyoruz. Zati Damızlık Merkezlerimiz var, dağıtıyoruz. Yapageldiğimiz işi yapmaya devam edeceğiz. Üreticilerle birlikte Balıkesir’i bal üretiminde 7’nci sıradan 4’üncü sıraya yükselttik. Takviyelerimiz sürecek; BAÇEM kurslarına katılarak sertifikalarını alan tüm arı yetiştiricilerimize kovan ve fondan kek takviyesi veriyoruz.” dedi.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

1,5 yıl evvel hayata geçirdikleri “Vefa Kart” uygulamasıyla toplumsal takviye ağını yaygınlaştırıp, güçlendireceklerini söyleyen Lider Yücel Yılmaz “65 yaş üstü büyüklerimize aylık 2 bin TL takviye veriyoruz. Çalışan annelerimize müjde. Büyükşehir olarak kreş dayanağı veriyoruz. Bayanlarımıza iyi, uğurlu olsun. 2028’de Türkiye’de en yaşanılır ve özenilen kent Balıkesir olacak, kelam veriyorum. 20 ilçede toplumsal hayatı dengeleyeceğiz. Devlet Tiyatrosu Balıkesir’e gelecek. İlçelere bunun için sahne kuruyoruz. Biz, bu kente 5 yıldır hizmet etmeye çalışıyoruz. Her bölümle istişareli çalışıyoruz. Biz, Balıkesir’i her tarafıyla güçlendirmeye çalışıyoruz. Tarihi binalarımızı gün yüzüne çıkarıyoruz. Spor kulüplerimizin tamamına takviye oluyoruz. Atatürk’ün de dediği üzere ‘Vatanını en çok seven, misyonunu en uygun yapandır.” Bir şeye muhtaçlığımız var çalışmak. Biz, çalışmamızla ilham oluyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir